Wczoraj rozpoczął się 21 Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju. Przez trzy najbliższe dni wydarzenie będzie niepowtarzalną okazją do poznania i posłuchania historii prelegentów, wzięcia udziału w licznych pokazach filmowych, wystawach i wielu innych atrakcjach przygotowanych specjalnie z myślą o miłośnikach górskich krajobrazów. W tym roku głos zabierze 60 wyjątkowych gości zarówno z Polski jak i z zagranicy, a organizatorzy zadbali, by każdy ze 105 punktów programu był niezapomniany.
Festiwal Górski w Lądku – Zdroju, to jedyne takie wydarzenie w kraju poświęcone w całości kulturze górskiej, które już od 22 lat łączy miłośników gór z Polski i całego świata. Te cztery dni to czas na zgłębienie historii wyjątkowych postaci, dla których góry są największą życiową pasją. Festiwal w Lądku to niepowtarzalna okazja do wspólnego spotkania środowiska górskiego. Szacuje się, że w tym roku w wydarzeniu udział weźmie blisko 5 tys. uczestników.
Festiwalowe udogodnienia
Organizatorzy przygotowali dla tegorocznych uczestników wiele udogodnień. „W trakcie Festiwalu za pośrednictwem aplikacji festiwalowej LMF będzie możliwość stworzenia własnej ścieżki programowej z funkcją oceniania i komentowania poszczególnych wydarzeń. Tam również znajduje się aktualny program. Zachęcamy do pobierania aplikacji z naszej strony www.” – mówi organizator festiwalu Maciej Sokołowski. Ponadto, jak co roku, uruchomione zostały specjalne festiwalobusy na trasach łączących Warszawę, Łódź czy Wrocław z Lądkiem. Jak co roku, w trakcie trwania wydarzenia działa także bezpłatne pole namiotowe zlokalizowane na Stawach Biskupich, niedaleko Kinoteatru i Wielkiego Namiotu. Dla wszystkich, którzy zamierzają odwiedzić Festiwal z dziećmi, w wyznaczonych godzinach funkcjonować będzie bezpłatne przedszkole.
Największą salą tegorocznego wydarzenia jest Wielki Namiot mieszczący 2000 miejsc siedzących. Tutaj odbędą się wszystkie najważniejsze spotkania, prelekcje i projekcje filmów. Wszystkie festiwalowe lokalizacje wraz ze szczegółowymi adresami dostępne są pod adresem http://www.festiwalgorski.pl/miejsca-festiwalu. Podczas czterech dni Festiwalu Lądek-Zdrój będzie też miejscem prezentacji szerokiej oferty dedykowanej pasjonatom gór i podróży w specjalnej Strefie Expo. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www w zakładce EXPO. W sobotę o 22:00 zaplanowany jest koncert Fisz Emade Tworzywo oraz Grubsona. Odbędzie się on w Amfiteatrze.
Cztery dni Festiwalu to szansa na posłuchanie prelekcji 60 wyjątkowych gości. Wśród licznych spotkań, w piątek 22 września o 21:30 znajdziemy wykład o narodzinach stylu alpejskiego z dwóch różnych perspektyw. Opowiedzą o nim wybitni wspinacze, Wojciech Kurtyka i John Porter. W polsko-brytyjskim zespole poprowadzili nowe drogi na Kohe Bandaka (1977 r.) i Changabang (1978 r.), a po latach przedstawią swoje związane z dokonaniami wspomnienia, w których nie zabrakło także dramatycznych chwil. Oprócz prelekcji polskich gości, o swoim zamiłowaniu do górskich sportów ekstremalnych opowiedzą zagraniczni pasjonaci m.in. Alex Honnold, najlepszy wspinacz solo wszechczasów, Alex Txikon, jeden z najlepszych himalaistów, Adam Ondra, autor dwóch pierwszych przejść najtrudniejszych dróg sportowych na świecie, Nicolas i Oliver Favresse wraz z Seanem Villanueve O’Driscoll, którzy uświetnią wypowiedź mini-koncertem czy Marko Prezelj, zdobywca rekordowej liczby Złotych Czekanów. Szczegółowy program wraz z godzinową rozpiską prelekcji każdego z wyjątkowych gości dostępny jest w aplikacji oraz na stronie internetowej festiwalu w zakładce PROGRAM.
Festiwal to ludzie, ale jego niegdyś tytułowym, a teraz nadal ważnym punktem jest przegląd filmów, który rozpocznie się od pokazu specjalnego produkcji „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. Sceny kręcone były w Kotlinie Kłodzkiej, a motyw gór pojawia się w nim wielokrotnie na różnych planach. W trakcie przeglądu odbywa się konkurs filmowy, w ramach którego ocenie poddanych zostanie 21 wyjątkowych filmowych produkcji. Ponadto trzeciego dnia festiwalu – 23 września rozstrzygnięty zostanie jedyny taki konkurs w kraju – na Książkę Górską Roku.
W połowie września wyczerpała się pula biletów na pierwszy dzień Festiwalu. Nadal jednak dostępne są czterodniowe karnety, zakup biletów możliwy będzie także na miejscu. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem www.festiwalgorski.pl/bilety.
Partnerem Festiwalu jest Lotto.
Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju organizowany jest przez Stowarzyszenie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Kompas od 1995 r. Jest to najstarsza i najbardziej znana impreza w kraju, w trakcie której spotykają się pasjonaci podróży i miłośnicy gór z Polski i całego świata. 21-24 września 2017 r. odbędzie się XXII edycja przeglądu, podczas której zaprezentowane zostaną filmy oraz książki oparte na górskim motywie. Patronem imprezy jest najwybitniejszy polski himalaista, Andrzej Zawada.